Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 8 Madde

Akıllı telefonlar, her geçen gün hayatımızın vazgeçilmez asistanları olmaya devam ederken, her gün yenilenen teknolojiler sayesinde, büyük markalar ile orta dereceli markalar arasındaki farklar kapanıp, istenilen teknolojiye tüketicinin daha uygun maliyetlerle buluşması sağlanıyor. Hal böyle olunca, istenilen kalitede ve özellikteki telefonlara daha uygun fiyatlarla erişmek için, satın alma öncesi ürün karşılaştırma araştırmaları çok daha önem kazanıyor… Hangi ürünün alınacağına karar verilmiş olsa bile, mutlaka alınacak ürünün özelliklerine bir göz atmakta her zaman fayda vardır. Anatoliagate olarak, telefon satın almadan evvel kontrol etmeniz gereken özelliklerin bir listesini hazırladık. Haydi bir göz atalım…

1-Kullanış amacına yönelik telefon seçimi

Telefon almadan evvel öncelikli olarak kullanım amacınızı belirlemeniz gerekir. Telefonunuzu daha çok iş amaçlı olarak mı kullanacağınıza, ne kadar yoğunlukta fotoğraf ve video çekmeyi planladığınıza veya oyun oynama sıklığınıza göre, satın alacağınız telefonun sahip olması gereken asgari özellikleri belirleyebilirsiniz. Örneğin, iş amaçlı kullanımda notlar alabilmek, uzaktan görüntülü toplantı yapabilmek için ekranı büyük ebatlı bir telefon tercih edebilirken, sosyal medya kullanımına yönelik yoğun fotoğraf ve video çekimi için ön ve arka kamera özellikleri daha ön plana çıkar. Oyun severler ise ekran çözünürlüğü ve telefonun hızına göre bir tercih yapmayı düşüneceklerdir.

2-Marka seçimi

Bir marka sevdalısı mı yoksa yeni ürünleri ve markaları alışveriş deneyimiyle harmanlayan bir tüketici mi olduğunuza göre de tercihlerinizi belirleyebilirsiniz. Ne olursa olsun sevdalısı olduğunuz markanın en son çıkan modelini mi, yoksa fiyat / performans ve işlevsellik konusunda size en çok uyan modeli mi seçeceğinize yine siz karar verebilirsiniz. Size tavsiyemiz, telefon almadan evvel mutlaka almayı tasarladığınız ürünler için hazırlanmış blog ve vlog’lara göz atmanız ve beklenmedik bir sürpriz ile karşılaşmamanız olacaktır.

3-Ayırdığınız bütçe

Aslında telefon seçimindeki en önemli kriterlerden biri ayırdığınız bütçedir. Bütçenize göre istediğiniz özelliklerin hangilerine erişebildiğinizi iyice araştırmalı, gerekiyorsa bütçenizi gözden geçirmelisiniz. Eğer marka tutkunu değilseniz, bütçenize en uygun telefonlar arasından sizin ihtiyaçlarınıza karşılık gelen birini seçip, bir tercihte bulunabilirsiniz.

4-Ekran

Ekran büyüklüğü ve çözünürlüğü, telefon seçiminde önemli bir diğer kriter. Eğer siz de bir oyun sevdalısıysanız, görüntü akış hızı ve ekran çözünürlüğü yüksek, ekranı geniş bir telefonla oynadığınız oyundan aldığınız keyif, maksimuma çıkacaktır.

5-Kamera

Her geçen gün daha yüksek kalitede kamera çözümleri ve yapay zeka ile entegre edilmiş görüntü sistemleri sayesinde dijital fotoğraf teknolojisi, manuel DSLR makineleri aratmayacak hale gelmiş durumda. Video, kısa video, fotoğraf, yüksek kaliteli fotoğraf, gece, portre, manzara ve profesyonel çekim seçenekleriyle ve 3-4 ayrı kamera entegrasyonuyla tüm akıllı telefonlar birbirleri ile kıyasıya yarış içindeler. Eğer, Youtube videoları çekmeyi planlıyorsanız ya da sosyal medya içeriği yönetiyorsanız, tüm ürünlerin ses görüntü kayıt özelliklerini detaylı bir şekilde incelemeli, ihtiyacınıza yönelik ürünü seçmelisiniz.

6-RAM

Akıllı cihazların veri deposu olan RAM, ihtiyaç duyduğunuz saklama alanını ifade eder. Eğer yüksek kaliteli video ve belgeler ile çalışıyorsanız ya da bir telefonu uzun seneler boyu kullanıyorsanız, RAM’i yüksek bir model seçmenizde fayda vardır.

7-Batarya

En kritik özelliklerden biri. Batarya kapasitesi. Eğer devamlı şarj etmekten sıkıldıysanız ya da teknolojiden uzak yerlerde telefon kullanıyorsanız, batarya süresi çok daha fazla önem kazanır. Telefon şarj istasyonu bulunmayan bir kamp tatilinde ya da elektrik arızası nedeniyle bataryası doldurulamamış kapanan bir telefon, gerçekten ihtiyacınız olduğu anda size hizmet etmeyebilir. Yüksek batarya kapasitesi ve hızlı şarj özelliği en önemli kriterlerden…

8-Teknik Servis Desteği Ve Yaygın Servis Ağı

Bir telefonu aldığınızda teknik servis desteği hizmeti yadsınmayacak önemdedir. Ekranı kırıldığında, hoparlör ya da bataryasını değiştirme ihtiyacı duyduğunuzda, teknik servisin yedek parça bulunmaması nedeniyle tamir edemeyeceğini söylemesi gerçekten hoş olmayan bir durum olabilir. Telefonunuzu almadan önce teknik servis ağını ve istediğiniz telefon modeline servis desteği sağlayıp sağlamadığını özellikle kontrol edin. Telefon satın alırken ürünün, ithalatçı ya da distribütör garantisi altında ibareye sahip olması bir şeyi değiştirmez. Önemli olan teknik servis ağıdır. Garantili telefonların, teknik servis hizmeti veren firmaların sitelerinden IMEI numaralarını sorguladığınızda, garanti kapsamı altında olduğu ibaresini görebilirsiniz. Sizin için öne çıkan, anlaşmalı olduğu teknik servis hizmetini veren firmaların kurumsallığıdır. Genel olarak telefonlara teknik servis hizmeti veren kurumsal şirketlerden birinin garantisi altında olması, sizin de gönül rahatlığıyla telefonu satın almanıza olanak sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Yazdır
× Yazdır